Privatlivspolitik
Til kunstportalen KunstOnline.dkKunstOnline.dk - find kunstmuseer mm.KunstOnline.dk - find gallerier

Danske kunstnerbiografier

<
Gunnar Aagaard Andersen
Anette Abrahamsson
Lene Adler Petersen
Pierre Alechinsky
Else Alfelt
Vibeke Alfelt
Anna Ancher
Michael Ancher
Asger Andersen
Martin Erik Andersen
Mogens Andersen
Lone Arendal
Per Arnoldi
Per Baagøe
Malene Bach
Grethe Bagge
Per Bak Jensen
Grete Balle
Mogens Balle
Thomas Bang
Merete Barker
Poul Anker Bech
Folmer Bendtsen
Eli. Benveniste
Hans Berg
Albert Bertelsen
Helge Bertram
Martin Bigum
Ejler Bille
Jens Birkemose
Maibritt Ulvedal Bjelke
Kirsten Ruth Bjerre Mikkelsen
Lise Blomberg Andersen
Doris Bloom
Lars Bo
Jørgen Boberg
Claus Bojesen
Niels Bonde
Peter Bonde
Milena Bonifacini
Kaspar Bonnén
Eduard Borregaard
Peter Brandes
Sonia Brandes
Bodil Brems
H.A. Brendekilde
Henrik Buster Bruun
Jørgen Brynjolf
Stig Brøgger
Morten Buch
Ruth Campau
Peter Carlsen
Claus Carstensen
Povl Christensen
Paul Christensson
Henning Christiansen
Jesper Christiansen
Kai E. Christiansen
Frede Christoffersen
Uffe Christoffersen
Franciska Clausen
Viera Collaro
Corneille
Ingvar Cronhammar
Søren Dahlgaard
Dorte Dahlin
Sven Dalsgaard
Bodil Damgaard
Lars Dan
Cathrine Raben Davidsen
Kirsten Dehlholm
Otto Deleuran
Ulla Diedrichsen
Michael Elmgreen & Ingar Dragset
Benny Dröscher
Freddie Dybris
Torben Ebbesen
Jeppe Eisner
Kaj Ejstrup
Poul Ekelund
Rose Eken
Søren Elgaard
Olafur Eliasson
Inge Ellegaard
Erik Enevold
Maja Lisa Engelhardt
Svend Engelund
Gorm Eriksen
Helge Ernst
Marco Evaristti
Egon Fischer
Anette Harboe Flensburg
Jes Fomsgaard
Leonard Forslund
Erik A. Frandsen
Anja Franke
Wilhelm Freddie
Kai Führer
Paul Gadegaard
Ib Geertsen
Paul Gernes
Harald Giersing
Nils Erik Gjerdevik
Vibeke Glarbo
Erik Gram:Hanssen
Emil Gregersen
Jens Peter Groth-Jensen
Niels Guttormsen
Signe Guttormsen
Anne Mette Haagensen
Thorvald Hagedorn-Olsen
Søren Hagen
Erik Hagens
Vilhelm Hammershøi
Frank Hammershøj
Mette Hannemann
Arne L. Hansen
Jørgen Teik Hansen
Knud Hansen
Osmund Hansen
P.O. Hansen
Søren Hansen
Lise Harlev
Arne Haugen Sørensen
Jørgen Haugen Sørensen
Finn Have
Henrik Have
Sven Havsteen-Mikkelsen
Henry Heerup
Erik Heide
Peter Hentze
Steffan Herrik
Marianne Hesselbjerg
Sys Hindsbo
Søren Hjorth-Nielsen
Johannes Hofmeister
Henrik S. Holck
Annette Holdensen
Olivia Holm-Møller
Peter Holst Henckel
Bent Holstein
Lis Hooge-Hansen
Kristian Hornsleth
Preben Hornung
Kristofer Hultenberg
Anders Hune
Lars Høeg
Oluf Høst
Jytte Høy
Lone Høyer Hansen
Poul Janus Ipsen
Kræsten Iversen
Arne Jacobsen
Bent Karl Jacobsen
Egill Jacobsen
Georg Jacobsen
Ludvig Jacobsen
Robert Jacobsen
Jørgen Jakobsen
Knud Jans
Aksel Jensen
Alfred I. Jensen
Jan Jensen
Søren Jensen
Anni Jeppesen
Dyke Johannsen
Frithioff Johansen
Svend Johansen
Asger Jorn
Poul Jupont
Kirsten Justesen
Anita Jørgensen
Preben Jørgensen
Annelise Kalbak
Sophia Kalkau
Jack Kampmann
Eske Kath
Leif Kath
Per Kirkeby
Anders Kirkegaard
Bentemarie Kjeldbæk
Pontus Kjerrman
Nina Maria Kleivan
Anna Klindt Sørensen
Eva Koch
Tine Louise Kortermand
Ejnar R. Kragh
Bamse Kragh-Jacobsen
Tom Krøjer
P.S. Krøyer
Michael Kvium
Ingrid Kæseler
Mogens Kølkjær
Leif Lage
Eva Dora Lamm
Peter Land
Malene Landgreen
Johannes Larsen
Karl Larsen
Toni Larsen
Karen Kjær Laursen
Christian Lemmerz
Freddie A. Lerche
Hans Henrik Lerfeldt
Nes Lerpa
Kai Lindemann
Thor Lindeneg
Ann Lislegaard
Bent Lohmann
Finn Lohmann
Mogens Lohmann
Peter Louis-Jensen
Vilhelm Lundstrøm
Niels Macholm
Leif Madsen
Lise Malinovsky
Peter Mandrup
Peter Martensen
Egon Mathiesen
Lars Mathisen
Seppo Mattinen
Vibeke Mencke Nielsen
Albert Mertz
Hans Meyer Petersen
Finn Mickelborg
N. P. Mols
Richard Mortensen
Anders Moseholm
Keld Moseholm
Jane Muus
Vera Myhre
Gunnar Møller
Henny Møller
Mogens Møller
Finn Naur Petersen
Per Neble
Rasmus Nellemann
Knud Nellemose
Elsa Nielsen
Jens Nielsen
Kehnet Nielsen
Palle Nielsen
Thorvald Niss
Astrid Noack
Julie Nord
Peter Nyborg
Bjørn Nørgaard
Lars Nørgård
Karin Olesen
John Olsen
Martin Richard Olsen
Kirsten Ortwed
Gudrun Pagter
Verner Panton
Tróndur Patursson
Carl-Henning Pedersen
Lars Bent Petersen
Peter Christian Petersen
Cai Ulrich von Platen
Anne Marie Ploug
Bjørn Poulsen
Georg Poulsen
Tal R
Randi & Katrine
Jet-te L. Ranning
Jesper Rasmussen
Lilibeth Cuenca Rasmussen
Tonning Rasmussen
Lars Ravn
Niels Reumert
Ursula Reuter Christiansen
Jytte Rex
Indigo Richards
Karl Åge Riget
L.A. Ring
Kirstine Roepstorff
Johan Rohde
Lisa Rosenmeier
Henri Rothschild
Frank Rubin
Ane Mette Ruge
Hans Christian Rylander
Peter Rössell
Svend Saabye
Adam Saks
Eugène de Sala
Axel Salto
Emil Salto
Nina Saunders
Morten Schelde
Christian Schmidt-Rasmussen
Helen Schou
Pia Schutzmann
Ole Schwalbe
Hanne Sejrbo Nielsen
Kurt Børge Simonsen
Jan Sivertsen
Poul Skov Sørensen
Agnes Slott-Møller
Harald Slott-Møller
Erik Steffensen
Nina Sten-Knudsen
Dan Sterup-Hansen
Morten Stræde
Jasper Sebastian Stürup
Sergei Sviatchenko
Lars Swane
Niels Sylvest
Jørn Særker Sørensen
Anelise Søndergaard
Jens Søndergaard
Bjarne Werner Sørensen
Liselotte Tiller Sørensen
Margrete Sørensen
Svend-Allan Sørensen
Anne Marie Telmányi
Bo Thobo-Carlsen
Anne Tholstrup
Anna Thommesen
Erik Thommesen
Jørgen Thomsen
Helle Thorborg
Jens Jørgen Thorsen
Jette Thyssen
Laurits Tuxen
Hans Tyrrestrup
Vibeke Tøjner
Ivar Tønsberg
Kjeld Ulrich
Mette Ussing
Susanne Ussing
Jørn Utzon
Mogens Valeur
Anne Vilsbøll
Christian Vind
Jette Vohlert
Hans Voigt Steffensen
Jeppe Vontillius
Poul R. Weile
Eigil Wendt
Jan Wessel
Iben West
Inge Lise Westman
Svend Wiig Hansen
Bjørn Wiinblad
Jens Ferdinand Willumsen
Barry Wilmont
Richard Winther
Ebbe Stub Wittrup
Troels Wörsel
Mogens Zieler
Kathrine Ærtebjerg
Erik Øckenholt
Eva Öhrling
Hans Øllgaard
Carl Østerbye
Gerda Åkesson
Richard Mortensen



Biografi



1910
Født den 23. oktober i København. Søn af Sergent, senere toldvagtmester Hans Hjalmar Mortensen og Clara Jenny Sophie Jensen

1930
Student.
Elev på Helge Helmes malerskole

1931
Elev på Bizzie Høyers tegneskole.
Rejse til Berlin sammen med Ejler Bille, hvor de så Kandinsky-udstilling.
Blev optaget på Det Kgl. Danske Kunstakademi på Sigurd Wandels og Aksel Jørgensens malerskole i september måned. Studierne på Akademiet blev afbrudt allerede året efter.

1932
Deltog i Kunstakademiets guldmedaljekonkurrence med billedet "Zeus og Hera på Idabjerget", der var inspireret af Vilhelm Lundstrøm

1933
Debuterede på Kunstnernes Efterårsudstilling med billedet "Det blå rum".
Vilhelm Bjerke-Petersens far kunsthistorikeren Carl V. Petersen fik stor betydning for hans kunsthistoriske interesse.
Han mødte kunstsamleren Elise Johansen.
Malede bl.a. "Erotikkens Mystik. A. Introduktion" og "Den grønne firkant"

1934
Medstifter af LINIEN sammen med Vilhelm Bjerke-Petersen og Ejler Bille.
Redaktør af tidsskriftet "linien" sammen med Ejler Bille.
Malede bl.a. "Svensk ko", "Svensk ko set fra et psykomaterialistisk synspunkt", "Naturen forfølger maleren" og "Jeg myrder"

1935
Ophold i Gudhjem på Bornholm.
Malede bl.a. "Maleri til digt af Paul Eluard" og "Gudinden fra Holkedalen" og "Uden titel, Gudhjem"

1936
Udstillede første gang på Grønningen.
Malede bl.a. "Botanisk konfrontation. Botanisk metamorfose", "Mit forårs formverden/Barselsfest hos fuglene" "Grønne fugle" og serien "Brev til en ung pige"

1937
Første rejse til Paris sammen med Sonja Ferlov, Ejler Bille og Hans Øllgaard, hvor de bl.a. mødte Max Ernst og Yves Tanguy.
Deltog i forberedelsen af en udstilling af international avantgardekunst i København samme år, med deltagelse af Klee, Miró, Ernst, Tanguy, Arp, Taeuber-Arp, Kandinsky, Mondrian, Van Doesburg.
Malede sidst på året "Selvportræt"

1938
Udstillede på Corner og Høst

1940
Medredaktør af tidskriftet "Årstiderne" indtil 1942.
Malede bl.a. "Bomber over lande"

1941
Medredaktør af tidssktiftet "Aarstiderne"

1942
Malede bl.a. "Troldebillede"

1943
Malede bl.a. "Store mor. Opus II, no. 1", "De gale forlader deres bopladser" og "De gale flakker om"

1944
Blev medlem af Grønningen indtil 1956 og igen i 1976-79.
Udførte scenografi til Stravinsky / Ramuz: Historien om en soldat, Det Kgl. Teater, København.
Udførte monumentalmaleri med bevægelige elementer til en udstilling på Kunstindustrimuseet i København.
Malede bl.a. "Vision. Maleri til Arthur Rimbaud"

1945
Giftede sig med forfatterinden Sonja Hauberg den 15. juli.
Malede bl.a. "Offerscene, dag" og "Offerscene, nat"

1946
Tildelt Edvard Munch-prisen.
Udførte scenografi til Stravinsky / H.C. Andersen: Nattergalen, Det Kgl. Teater, København

1947
Flyttede til Frankrig, hvor han var bosat indtil 1964.
Blev tilknyttet Galerie Denise René i Paris sammen med Robert Jacobsen, øvrige kunstnere i galleriet var bl.a. Vasarely, Dewasne og Herbin.
Hans kone Sonja Hauberg døde i efteråret.
Begyndte på værket "Arrivée"

1948
Deltog på Biennalen i Venezia.
Malede bl.a. "Opus 1, no. 1"

1949
Tildelt Eckersberg Medaillen.
Første udstilling på Salon de Mai i Paris.
Tilbragte sommeren i Birkerød, hvor han malede serien "Opus 9"

1950
Første separatudstilling hos Galerie Denise René.
Sammen med Galerie Denise René organiserede han udstillingen "Klar Form" med deltagelse af Arp, Vasarely, Herbin, Léger og Robert Jacobsen og Mortensen selv. Udstillingen blev vist i København, Stockholm, Oslo, Helsinki og Liege i 1951.
Første ophold i Sydfrankrig og Italien.
Tildelt Prix Kandinsky.
Malede bl.a. "Espaces complémentaires terrorisés"

1951
Arbejdede i Tamaris, hvor han malede omkring 30 billeder.
Malede bl.a. serierne "Opus Tamaris" og "Opus Rade de Toulon"

1952
Udførte de første billedtæpper i samarbejde med Atelier Tabard i Aubusson.
Malede bl.a. "Venezia"

1953
Arbejdede i Montpeyroux, hvor han udfærte et stort antal tuschtegninger.
Malede bl.a. "Sirmione"

1954
Arbejdede i Vaison-la-Romaine, hvor han udførte tuschtegninger og malerier.
Malede bl.a. "La Romaine" og "Bolléne"

1955
Arbejdede i Cormeilles, Normandiet.
Deltog på Documenta 1 i Kassel, Biennalen i Menton og udstillede for første gang i Sydamerika.
Separatudstilling på Stedelijk Museum i Amsterdam.
Malede bl.a. "Cormeilles", "Opus Rouen", "Carpentras" "Lieurey", "Bayeux" og det ni meter lange værk "Opus Normandie", billedet erhverves af Louisiana og kom med til åbningen af museet i 1958

1956
Deltog i udstillingen "Konkret realisme. Baertling, Jacobsen, Mortensen" i Liljevalchs Konsthall, Stockholm.
Malede bl.a. "Sud-est", "Est-ouest" og "Nord-ouest"

1957
Arbejdede i Hennequeville med dekorationer til Kandinskys stykke "Der gelbe Klang", der skulle opføres i Tyskland, men blev aldrig opført.
Deltog i udstilling på Musee National d´Art Moderne, Paris.
Rejse i Spanien

1958
Første ophold på Korsika. Mortensen vendte tilbage til øen de følgende fem år.
Malede bl.a. "Esto es malo", "Der er en verden uden for Verona" og serien "Variation over et nature morte af fernand Léger"

1959
Udstillede på Documenta 2 i Kassel.
Udførte den første grafiske serie "Res et Signa" med digte af Jean Arp.
Malede bl.a. "Guitera", "Esto es malo", "Le tueur et sa victime", "Le tete du tueur et la victime" og "Orezza"

1960
Samarbejdede med Jean Arp om 12 malerier.
Repræsenterede Danmark på Venedig Biennalen.
Malede "Duo-peinture I-XII" s.m. Arp, "Sagone", "Propriano", "Evisa", "Hommage á Auguste Herbin" og "Selvportræt"

1961
Blev medlem af Den Frie Udstilling indtil 1975 og igen fra 1980.
Separatudstillingen "Res et Signa" i Galerie Denise René, Paris.
Malede bl.a. "Ajaccio", "Tilegnet Spanien" "Peinture cinétique polychrome" og "Gatti"

1962
Malede bl.a. "Entre deux trains" og "Liamone"

1963
Malede bl.a. "11 vertikale i 12 rum"

1964
Deltog på Documenta 3, Kassel.
Bosat i Ejby ved Kirke Hyllinge indtil sin død i 1993.
Professor ved Det Kongelige Danske Kunstakademi indtil 1980.
Udførte "Katten fra Høgebjerget", 1 farve- og 2 sort/hvide serigrafier

1965
Blev gift med Inger Margrete (Charlotte) Hartman.
Udførte "Voluspa", 13 farveserigrafier.
Malede bl.a. "Lille ål i kinesisk vand"

1966
Rejse til den jugoslaviske ø Rab i Adriaterhavet, hvor han malede den store serie "Rab".
Udførte 3 grafiske mapper: "Atelier 143", 12 farveserigrafier, "Atelier 101 Rab", 12 farveserigrafier og "Homére l`Ódyssée X", 6 farveserigrafier. Alle udarbejdet på Rab.
Malede bl.a. den store serie "Rab"

1967
Tildelt Prins Eugen Medaillen.
Udnævnt til ridder af Chevalier de Ordre des Arts et Lettres i Frankrig.
Malede serien "3 posthume breve til Clara Jensen", til minde om kunstnerens mor.
Udførte "Homére l`Ódyssée XIII", 6 farveserigrafier og "Théatre des Ciseaux", 5 farveserigrafier

1968
Tildelt Thorvaldsen Medaillen.
Udførte udsmykninger til Holmens Kirke og det Danske Institut i Rom.
Malede bl.a. "Hommage á Martin Luther King"

1969
Separatudstilling i Musee d`Art Moderne, Skoplje.
Malede en serie med titlen "Ajaccio", og værkerne "Black Trombone", "Formkompleks foran hvid grund", "Scriocco", "Taravo", "Charlotte" og "Calvi"

1970
Retrospektiv udstilling på Louisiana i Humlebæk.
Ved Bergen Bys 900 års jubilæum udførte Mortensen en pladsudsmykning i granitmosaik nedlagt i Torvalmenningen, Bergen.
Malede bl.a. "Double Espace" og "Nature morte med tolv objekter og deres skygger"

1971
Retrospektiv udstilling i Kunsthalle Kiel.
Malede bl.a. det monumentale værk "Massakren ved My Lai", maleri i tre dele, til Nordsøcentret, Hirtshals.
Udførte "Erotika", 6 farveserigrafier

1972
Udførte "Hommage á´Aksel Larsen", en serie sort/hvide collager.
Udførte "Homére l`Ódyssée XXI-XXII", 7 farveserigrafier

1973
Udførte udsmykning til Ålborghallens foyer.
Begyndte på værket "Koens historie", en serie på 9 malerier udført i årene 1973-84, ophængt 1988 på Trapholt.
Udførte "Le Rectangle Enchanté", 10 farveserigrafier

1974
Besøgte ofte Venedig i 1970erne, hvor han hentede inspiration fra Renæssancens store mestre.
Malede bl.a. "Hommage à Casimir Malevitch", "Hommage à Carlo Crivelli", "Et bien sur, voila!", "La raton disparu dans son double espace" og "Les enfants du raton laveur en ronde"

1975
Mortensen fik stor interesse for Zen-buddhismen og begyndte at underskrive sig Morten-zen.
Malede bl.a. "Ved daggry. En genfødelsesfest i nærheden af Cambodia", "Mayaquez" og "Lad os spille morra om taburetten"

1976
Udstillede på J.F. Willumsens Museum i Frederikssund.
Udførte udsmykning til Odense Universitet.
Malede bl.a. serien "Hverdagsikoner", "30. april 1975. Glæde over sejren i Østen", lærred i tre dele, "Hverdagsikoner I-VI" og "Gonzaga", lærred i fire dele

1977
Malede bl.a. "Suresnes", "Para-Mortum", "Un ordre visuel arraché au Chaos", "Santa Lucia" og det monumentale værk "Eloge à la maison Yougoslave", maleri i seks dele, ophængt 1981 i Musikhusets foyer, Århus

1978
Malede bl.a. "Fløng" og "Opus 6. Ouverture. Riva degli Schiavoni"

1979
Malede bl.a. "Zattere, Burano, San Michele", lærred i seks dele, "Sønderbro", lærred i seks dele og "Rondeau. opus 18" lærred i otte dele

1980
I anledning af kunstnerens 70 års fødselsdag blev der afholdt udstillinger på flere danske kunstmuseer: Statens Museum for Kunst, Århus Kunstmuseum, Nordjyllands Kunstmuseum og Herning Kunstmuseum.
Malede bl.a. "Nørrebro. Opus 2" lærred i seks dele og serien "Den sorte firkant"

1981
Æresmedlem af Det Kongelige Danske Kunstakademi.
Malede bl.a. "Taovision. På vej"

1982
Malede bl.a. "Taovision. Det rosa intet", "Taovision. Åndedrag" og "Taovision. Nornetråde"

1983
Udmykning til Østre Landsret, København, i foyer, store og lille retssal.
Malede bl.a. "Wassily Kandinsky. Der gelbe Klang"

1984
Malede bl.a. Tantra-billeder og mesterværket "Mimertræet i sne", et maleri i syv dele

1985
Malede bl.a. "Tao-vision. Huset i Gim Læ"

1988
Malede det sene mesterværk "Koens historie", en serie på 9 monumentale malerier blev ophængt på Kunstmuseet Trapholt

1989
Udnævnt til Commandeur de Ordre des Arts et Lettres de France

1990
Malede bl.a. "Det gode håb" triptykon, en gave til Norge

1993
Richard Mortensen døde den 6. januar i Ejby ved Kirke Hyllinge



Uddannelse
1930 Helge Helmes malerskole
1931 Bizzie Høyers tegneskole
1931-32 Det Kgl. Danske Kunstakademi

Udvalgte Separatudstillinger
1946 Tokantens Kunsthandel, København (s.m. Robert Jacobsen)
1948 Tokantens Kunsthandel, København
1949 Kunstforeningen, København (s.m. Robert Jacobsen)
1950 Galerie Denise René, Paris
1955 Skånska Konstmuseum, Lund (s.m. Olle Bærtling)
1955 Kunstforeningen, København
1955 Stedelijk Museum, Amsterdam
1956 Galerie Denise René, Paris
1956 Liljevalchs Konsthall, Stockholm (s.m. Bærtling og R. Jacobsen)
1958 Aarhus Kunstmuseum
1960 XXX. Biennale Venezia
1961 Galerie Denise René, Paris
1961 Biennaleudstilling vises i Frederiksberg Rådhushal
1962 Sammenslutningen af Danske Kunstforeninger (vandreudstilling)
1968 Tronhjems Kunstforening
1969 Musee d`Art Moderne, Split
1969 Musee d`Art Moderne, Skoplje
1970 Louisiana, Humlebæk
1970 Fyns Stifts Kunstmuseum, Odense
1971 Kunsthalle Kiel
1974 Roskilde Bibliotek
1976 J.F. Willumsens Museum, Frederikssund
1977 Esbjerg Kunstpavillon (s.m. Robert Jacobsen)
1980 Aarhus Kunstmuseum
1980 Nordjyllands Kunstmuseum
1980 Herning Kunstmuseum
1980 Statens Museum for Kunst
1982 Aarhus Kunstmuseum (s.m. Jean Arp og Mogens Andersen)
1984 Kobberstiksamlingen
1984 Esbjerg Kunstpavillon
1985 Trapholt, Kolding
1985 Kunstforeningen, København
1990 Henie-Onstad Kunstsenter, Høvikodden
1994 Statens Museum for Kunst, Glyptoteket m.fl.

Udvalgte Gruppeudstillinger
1933 Kunstnernes Efterårsudstilling
1934 Linien (medstifter)
1935 Kunstnernes Efterårsudstilling
1935 Linien
1936 Grønningen
1936 Linien
1936 Kunstnernes Efterårsudstilling
1937 Grønningen
1937 Linien
1937 Kunstnernes Efterårsudstilling
1938 Corner & Høst
1938 Kunstnernes Efterårsudstilling
1939 Linien
1939 Corner & Høst
1939 Kunstnernes Efterårsudstilling
1940 Corner
1940 Høstudstillingen
1941 Corner
1941 Høstudstillingen
1942 Corner
1942 Høstudstillingen
1944 Grønningen
1944 Kunstindustrimuseet
1945 Grønningen
1946 Grønningen
1947 Grønningen
1948 Grønningen
1948 Linien II
1948 Biennale Venezia
1948 Salon des Réalités Nouvelles, Paris
1948 Tendenser i abstrakt kunst, Galerie Denise René, Paris
1949 Grønningen
1949 Salon de Mai, Paris
1949 Galerie Denise René, Paris
1950 Grønningen
1950 Pavillon Marsan, Louvre, Paris
1950 Galerie Denise René, Paris
1951 Grønningen
1951 Biennale de Menton
1951 Galerie Denise René, Paris
1951 Klar form, 20 artistes de l´École de Paris, Charlottenborg m.fl.
1952 Grønningen
1952 Galerie Denise René, Paris
1953 Grønningen
1953 Europa Kunst, vandreudstilling
1953 Biennale de Menton
1954 Grønningen
1955 Musee National d´Art Moderne, Paris
1955 Documenta 1, Kassel
1955 Biennale de Menton
1955 Pittsburgh International, Carnegie Institute, Pennsylvania, USA
1957 Musee National d´Art Moderne, Paris
1957 Grønningen
1958 Pavillon Marsan, Louvre, Paris
1958 Salon des Réalités Nouvelles, Paris
1958 Salon de Mai, Paris
1958 Pittsburgh International, Carnegie Institute, Pennsylvania, USA
1959 Salon de Mai, Paris
1959 Salon des Réalités Nouvelles, Paris
1959 Documenta 2, Kassel
1960 Salon de Mai, Paris
1960 Pavillon Marsan, Louvre, Paris
1960 Salon des Réalités Nouvelles, Paris
1960 Salon Comparaisons, Paris
1961 Galerie Denise René, Paris
1961 Pittsburgh International, Carnegie Institute, Pennsylvania, USA
1961 Den Frie Udstilling
1961 Pavillon Marsan, Louvre, Paris
1962 Salon de Mai, Paris
1962 Den Frie Udstilling
1962 Salon Comparaisons, Paris
1963 Den Frie Udstilling
1963 Galerie Denise René, Paris
1963 Salon Comparaisons, Paris
1964 Den Frie Udstilling
1964 Galerie Denise René, Paris
1964 Biennale Venezia
1964 Documenta 3, Kassel
1965 Den Frie Udstilling
1966 Den Frie Udstilling
1966 Musee National d´Art Moderne, Paris
1967 Den Frie Udstilling
1968 Den Frie Udstilling
1968 Salon Comparaisons, Paris
1969 Den Frie Udstilling
1969 Vandreudstilling, Australien, Rumænien, Belgien, Grønland
1970 Grønningen
1970 Den Frie Udstilling
1971 Den Frie Udstilling
1972 Den Frie Udstilling
1973 Den Frie Udstilling
1974 Den Frie Udstilling
1975 Den Frie Udstilling
1976 Grønningen
1977 Grønningen
1978 Grønningen
1979 Grønningen
1980 Den Frie Udstilling
1981 Den Frie Udstilling
1982 Den Frie Udstilling
1983 Den Frie Udstilling
1984 Den Frie Udstilling
1985 Den Frie Udstilling
1986 Den Frie Udstilling
1987 Den Frie Udstilling
1988 Den Frie Udstilling
1989 Den Frie Udstilling
1990 Den Frie Udstilling
1991 Den Frie Udstilling
1992 Den Frie Udstilling
1993 Den Frie Udstilling

Udvalgte udsmykninger
1944 Ungdomsgården, Husum
1961 Aarhus Katedralskole
1964 Hillerød Bibliotek
1968 Holmens Kirke
1968 Det Danske Institut, Rom
1970 Granitmosaik, Torvalmenningen, Bergen
1973 Ålborghallens foyer
1976 Odense Universitet
1977 Musikhusets foyer, Århus (ophængt 1981)
1983 Østre Landsret, København

Tildelt
1946 Edvard Munch-prisen
1949 Eckersberg Medaillen
1950 Prix Kandinsky
1967 Prins Eugen Medaillen
1967 Chevalier de Ordre des Arts et Lettres in France
1968 Thorvaldsen Medaillen
1976 Grand Prix d´Honneur, Rijeka, Jugoslavien
1979 Niels Larsen Stevns
1981 Æresmedlem af Det Kgl. Danske Kunstakademi
1984 Officier de Ordre des Arts et Lettres in France
1989 Commandeur de Ordre des Arts et Lettres de France

Repræsenteret
Trapholt
Statens Museum for Kunst
Kobberstiksamlingen
Louisiana
ARoS Aarhus Kunstmuseum
Ny Carlsberg Glyptotek
KUNSTEN Museum of Modern Art Aalborg
Fyns Kunstmuseum
Randers Kunstmuseum
Horsens Kunstmuseum
Vejle Kunstmuseum
HEART Herning Museum for Contemporary Art
Esbjerg Kunstmuseum
Skive Kunstmuseum
Vestsjællands Kunstmuseum
Fuglsang Kunstmuseum
Bornholms Kunstmuseum
Accademia di Danimarca, Rom
Moderna Museet, Stockholm
Nationalmuseet, Stockholm
Norrköping Konstmuseum
Nasjonalgalleriet, Oslo
Henie-Onstad Kunstsenter, Høvikodden
Trondhjems Kunstforening
Konstmuseet Ateneum, Helsingfors
Musée Nationale d´Art Moderne, Paris
Musée d´Art Moderne, Liège
Musée Espanol de Arte Contemporaneo, Madrid